Attālinātā komunikācija. Trešās lekcijas papildmateriāls

Sociālo mediju etiķete – pārdomas un dskusijas par šo tēmu ik pa brīdim uzvirmo sociālajos tīklos vai draugu un kolēģu sarunās, jauno māmiņu forumos un iestāžu vadības kabinetos. Visbiežāk par to, kas ir pieklājīgi Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, WhatsApp, YouTube un kas nē, tiek apspriests kāda konkrēta cilvēka rīcības dēļ. Un parasti tiek pārrunāta uzvedība, kas citus ir šokējusi vai aizskārusi.

Vispārējos sociālo mediju etiķetes principus vislabāk būtu apgūt ģimenē – tieši tāpat, kā par lūdzu, paldies un sasveicināšanos, apģērba un galda kultūru, bērni mācās no saviem tuvākajiem cilvēkiem. Tomēr reti kurā ģimenē vecāki šos jautājumus ir apsprieduši ar saviem bērniem. Tam ir dažādi iemesli: vecāki kļūdaini domā, ka bērni ir lielāki tehnoloģiju eksperti; vecāki šajā jomā nejūtas zinoši; sociālie mediji mainās tik ātri, ka šodienas pieredze rīt nebūs piemērojama. Bet viens no galvenajiem iemesliem ir tāds, ka pieaugušie neiedomājas, ka virtuālās vides pieklājības likumu nodošana jaunajai paaudzei ir mūsu pienākums. Taisnība – visas paaudzes vienlaicīgi tiek iemestas jaunajā, nezināmajā sociālo mediju pasaulē un mēģina izdzīvot. Tai pat laikā, pieredze reālajā dzīvē ir tas, kas palīdz noorientēties un mazāk kļūdīties arī virtuālajā dzīvē.

Cilvēkiem patīk, ka pret viņiem tiešsaistē izturas ar cieņu, laipnību un sapratni – tieši tāpat kā reālajā dzīvē. Katra mūsu rīcība un uzvedība sociālajos medijos tiek pamanīta, uztverta un vērtēta. Tāpat arī mūsu aktivitātes reālajā dzīvē ietekmē attiecības virtuālajā vidē un otrādi. Saziņa sociālajos tīklos nav nemaz tik ļoti atšķirīga no sarunām ar cilvēkiem dažādās reālās dzīves situācijās. Pieklājības vajadzības un gaidas paliek spēkā. Navigācija sociālajos medijos ir tikai vēl viena iespēja veidot saziņu un attiecības ar cilvēkiem.

Dažas saites, kurās lasāma vērtīga informācija un ieteikumi par sociālo mediju tēmu un mūsu uzvedību tajos:

Sociālo mediju etiķete biznesa dzīvē.

Biežākās kļūdas, ko nepamanam, lietojot sociālos medijus.

Desmit ieteikumi sociālo mediju etiķetes uzlabošanai.

Etiķetes ieteikumi dažādos sociālajos medijos, kā Facebook, Instagram, LinkedIn u.c.

Vēl ieteikumi dažādos sociālajos medijos – ko darīt un ko nē.