Labs bērnu psihiatrs, psihologs, psihoterapeits? Kā atrast īsto speciālistu savam vistuvākajam, skaidro Nils Konstantinovs

Labs bērnu psihiatrs, psihologs, psihoterapeits? Kā atrast īsto speciālistu savam vistuvākajam, skaidro Nils Konstantinovs

Šis īsais rakstiņš ir par situāciju, kad jums šķiet, ka problēmas jūsu mīļā bērna uzvedībā un pašsajūtā ir nopietnas un patiesi traucējošas, un jūs esat pieņēmuši lēmumu doties vizītē pie psihologa, psihiatra vai psihoterapeita.

Taču, lai atrastu patiesi labu psihologu, psihoterapeitu vai psihiatru, ir svarīgi pievērst uzmanību dažiem kritērijiem, lai nodrošinātu, ka jūsu bērns saņem visefektīvāko un maigāko palīdzību.

Daži vienkārši padomi, kā atrast labu speciālistu

1. Lieciet lietā savu intuīciju

Jūs esat sava bērna tuvākie cilvēki un jums piemīt dabiski instinkti attiecībā uz to, kas ir labākais jūsu bērnam. Vērojot, kā psihologs vai psihiatrs sazinās ar jūsu bērnu, uzklausiet savas sajūtas. Vai šī ir persona, kurai jūs uzticaties un kurai jūsu bērns varētu uzticēties?

2. Ticība pozitīvām īpašībām

Ideāls psihoterapeits vai psihologs uzlūkos jūsu bērnu kā pilnvērtīgu personu, kam ir pilns potenciāls, nevis kā problēmu kopumu. Izvēlieties speciālistu, kas redz un novērtē labākās īpašības jūsu bērnā, nevis koncentrējas tikai uz trūkumiem un problēmām.

3. Lūkojoties ar piesardzību pret ātrajām diagnozēm

Ja psihologs vai psihiatrs pēc pirmās vai otrās tikšanās mēģina sniegt pilnu diagnozi jūsu bērnam, tas var būt brīdinājuma signāls, ka kaut kur iezagusies nekompetence. Lai saprastu bērna emocionālo un psiholoģisko stāvokli, ir nepieciešams laiks un rūpīga novērošana. Ja esat tikuši pie ātras diagnozes, noteikti konsultējieties ar vēl kādu speciālistu, nevis pieņemiet šo diagnozi par patiesu.

4. Medikamentu jautājums

Lai gan dažreiz medikamenti var būt nepieciešami un palīdzēt, tie būtu jāapsver tikai pēc citu pieejamo risinājumu izmēģināšanas un tikai tad, ja tie tiešām ir nepieciešami. Sākt dot savam bērnam medikamentus pēc vienas ātras vizītes nebūtu atbildīgākā izvēle. Pirms pieņemat lēmumu par medikamentiem, apspriedieties ar vairākiem speciālistiem, lai iegūtu pilnīgu izpratni par pieejamajām alternatīvām. Tāpat arī noteikti prasiet psihiatram par medikamentu blaknēm un iespēju pārtraukt to lietošanu.


Kāda veida padomus, iejaukšanos, ārstēšanu aptuveni sagaidīt, dodoties pie psihologa, psihiatra vai psihoterapeita? Kam pievērst uzmanību? Kāda veida jautājumus uzdot speciālistam, lai nodrošinātu savam bērnam labāko pieeju? Vairāk par šo tēmu – bērnu psihoterapeita Nila Saksa Konstantinova video.


Lai uzzinātu vairāk vērtīgu padomu par pusaudžu un bērnu mentālo veselību, aicinām reģistrēties Nila Konstantinova lekciju kursā “Pusaudžu mentālā veselība – praktisks ievads”.