Etiķetes un saskarsmes prasmes. Ceturtās lekcijas papildmateriāls

Pieklājības likumi automašīnā

Automašīna ir ne tikai mūsu pārvietošanās līdzeklis, komforta zona vai statusa apliecinājums, tā ir arī vieta, kurā nedrīkst aizmirst par pieklājību. Lai negadītos nepatīkami pārpratumi, atsvaidzināsim zināšanas par to, kā tad jāuzvedās “šoferītim”un “pasažieriem”. Šoreiz runāsim par ikvienu no mums, nevis profesionāliem šoferiem, kas vada valsts augstāko amatpersonu auto vai taksometrus. Katrs no mums noteikti kādā dzīves brīdī ir bijis šofera un citā – pasažiera lomā. Kādas etiķetes normas jāzina lomu spēlē automašīnas salonā, tūlīt noskaidrosim. 

Kas jāzina šoferītim: 

  • Pirms aicināt kādu savā auto, padomājiet par to vai citiem būs patīkami tajā uzturēties – automašīnas virsbūves un salona tīrība, kā arī svaigs gaiss ir priekšnoteikumi patīkamai atmosfērai. Tātad – tīrība un kārtība pirmajā vietā. 
  • Ātruma pārkāpšana, agresīva braukšana vai kaskadiera triki, riskējot ar pasažieru veselību vai dzīvību, ir nepieļaujami. 
  • Par drošību. Pirms braukšanas uzsākšanas, vēlams atgādināt visiem par nepieciešamību lietot drošības jostas. Šoferim ir tiesības nesākt braukt, kamēr visi braucēji nav piesprādzējušies. 
  • Pasažieri, iekāpjot automašīnā, kļūst par salona viesiem. Automašīnas vadītājs ir atbildīgs par to, lai līdzbraucēji justos labi – esiet uzmanīgi un vērīgi regulējot salona temperatūru, veicot mūzikas izvēli un izvēloties braukšanas ātruma. Saprāta robežās, ievērojiet pasažieru vēlmes un lūgumus. 
  • Personu novietojums auto atkarīgs no tā, kāds viesis vai viesi tajā sēž. Protams, viesim vienmēr var un vajag pajautāt, kur viņš vēlētos sēdēt, bet pamatprincips ir tāds – augstāku viesi sēdina aizmugurējā sēdeklī no šofera pa diagonāli, sev līdzīgu vai zemāku – blakus. Ja automašīnā brauc lielāks pasažieru skaits, ļaujiet viņiem pašiem sadalīt vietas. 
  • Lielīšanās ar savu mašīnu, tās ekstrām vai braukšanas piedzīvojumiem nav labais tonis. 
  • Šoferītim braukšanas laikā ir jākoncentrējas uz ceļu, tomēr gadās visādi. Ilgstošas mobilā telefona sarunas automašīnā noteikti nerisina. Kad automašīnā neesat viens, arī zvana pacelšana skaļruņa režīmā nebūs laba izvēle.  Gadījumos, kad auto braucat kopā ar savējiem (ģimeni, draugiem), pieklājīgi būtu zvanītāju uzreiz informēt, ka zvans ir skaļruņa režīmā un mašīnā ir vēl citi cilvēki. Piemērs: “Sveiks, brāli! Tu esi uz skaļruņa, mēs visa ģimene tagad braucam uz laukiem. Pasaki visiem čau!” Šāda pieeja visiem aiztaupīs neērtus brīžus vai pārpratumus.
  • Automašīnā nesmēķē, tas nav pieklājīgi, bez tam kaitē visu līdzbraucēju veselībai.
  • Pie stūres nedrīkst sēsties pēc alkohola lietošanas, tas pat neprasa tālākus paskaidrojumus, neatkarīgi no tā, vai runājam par etiķetes vai citiem jautājumiem.

Kas jāzina pasažieriem: 

  • Ja automašīnā ir tikai 2 braucēji – šoferis un jūs, tad labais tonis prasa ieņemt vietu blakus šoferim, nevis aizmugurē. 
  • Iekāpjot automašīnā, ir pieklājīgi atvērt durvis līdzbraucējiem, nevis pa galvu, pa kaklu mesties ieņemt labākās vietas. Izkāpjot no auto, durvju atvēršana nav obligāta.
  • Sasveicināšanās, iekāpjot automašīnā (ja vēl neesat tajā dienā tikušies), ir obligāta, bet sarokošanās gan nē, to parasti dara pieceļoties kājās. Ja vēlaties sarokoties, tas jādara pie auto, satiekoties.
  • Pasažieriem ir jāatceras, ka viņi automašīnā ir viesi – uzspiest savas vēlmes vai izteikt piezīmes par automašīnas vadīšanu nav pieklājīgi. 
  • Pasažieri ir atbildīgi par savu drošību, nepiesprādzējoties jūs izrādāt necieņu šoferim un pakļaujat sevi nevajadzīgam riskam.
  • Pasažieri ar savu uzvedību nedrīkst traucēt un novērst šofera uzmanību no ceļa. 
  • Mobilo sarunas, arī tad, ja neesat pie stūres, labāk ieturēt minimālā režīmā – veicam tikai neatliekamus zvanus un sarunu ilgumu ierobežojam. Savādāk sarunā, pašiem to negribot, nāksies piedalīties visiem auto sēdošajiem. Ja nu tomēr ir nepieciešams sazvanīties, vismaz nedariet to paralēli ar vēl kādu, tas traucēs gan šoferim, gan citiem līdzbraucējiem.
  • Lietišķas biznesa sarunas automašīnā parasti nerisina, īpaši ar šoferi nē, jo tas traucēs koncentrēties uz ceļu. Labāk runāt par tēmām, kas ir vieglas un “neuzvelk” klātesošos. 
  • Ja automašīnā brauc cilvēki ar dažādu valodu prasmi, svarīgi ir sarunāties tādā valodā, ko saprot visi. 
  • Automašīnā nav pieklājīgi ķemmēt matus un krāsot lūpas. Arī apavus novilkt nav labais tonis.
  • Bez automašīnas īpašnieka atļaujas, nav pieļaujami atomašīnā ieturēt maltīti. Ja vienojaties par uzkodām automašīnā, vēlams piedomāt pie tā, lai ēdiens nebūtu ļoti drupens, lipīgs vai ar izteiktu smaržu. Paķeriet līdzi arī salvetes, tās noteikti noderēs jums vai kādam citam kārumniekam.
  • Ja jābrauc ļoti garas distances, tad iemigšana ir pieļaujama. Tomēr būtu abi, ja pirms aizmigšanas, par to, ka esat ļoti noguris un nedaudz atpūtīsieties, painformētu līdzbraucējus. Svarīgi, ka vismaz šofera blakussēdētājs paliek nomodā un uztur sarunu, lai nav tā, ka miegs uzvar visus. Pasažieriem nepieciešams padomāt vai krākšana, klanīšanās jeb uzkrišana uz blakussēdētāja pleca būs labākais laika pavadīšanas veids. Ja nepieciešams, līdzi paņemiet kakla balstu vai spilventiņu, kas ļaus atpūsties, nekļūstot par apgūtinājumu pārējiem. 
  • Atkritumu atstāšana salonā vai to mešana ārā pa auto logu ir nepieļaujama. Visu, ko atnesām, izkāpjot no auto, ņemam līdzi. 
  • Arī līdzbraucēji automašīnā nesmēķē, pat lūgt atļauju uzsmēķēt cita cilvēka automašīnā ir slikts stils. 
  • Ikvienam ir tiesības atteikties sēsties automašīnā, ko vada iereibusi persona. 

Vēl daži sīkumi, kas nemaz nav sīkumi: 

Piebraucot pie tikšanās vai pasākuma vietas, šoferis izlaiž pārējos pēc iespējas tuvāk ieejai, bet pats dodas novietot auto. Pārējie sagaida viņu pie ieejas vai vestibilā. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad ģimene dodas uz teātri vai koncertu. 

Prestižākā vieta automašīnā ir sēdvieta aizmugurē, pa diagonāli no auto vadītāja. Tā ir ne tikai goda vieta, bet arī tiek uzskatīta par ērtāko un drošāko. Tas, protams, attiecas uz zemēm, kur satiksme, tāpat kā Latvijā, notiek pa ceļa labo malu.  

Ja braucat taksometrā un esat vienīgais pasažieris, tad jums jāsēž aizmugurējā sēdeklī, pa diagonāli no šofera. Ja taksometrā brauc 2 pasažieri, tad abiem jāsēž aizmugurējā sēdeklī. Būtu jauki, ja kungs, pie iekāpšanas, atvērtu dāmai automašīnas aizmugurējās labās puses durvis, pārliecinātos vai viņai ir ērti un tad tās aizvērtu, bet pats ieņemtu vietu viņai blakus, auto kreisajā pusē. 

Kristīna Sprūdža 
LU Open Minded