Mārcis Auziņš: Meditācija lielpilsētas iedzīvotājiem

Mārcis Auziņš: Meditācija lielpilsētas iedzīvotājiem

Foto: Guna Rubule, www.gunarubule.com

Par kursa saturu

Meditācija kā garīgās prakses veids ir pazīstama praktiski visās pasaules reliģijās – hinduismā, budismā, kristietībā un islāmā. Uzskaitījumu varētu turpināt. Taču mūsdienās ar meditāciju cilvēki nodarbojas arī ārpus reliģiskām tradīcijām, padarot to par daļu no savas aizņemta, profesionāli veiksmīga un sociāli aktīva Rietumu lielpilsētas iedzīvotāja ikdienas. Meditācija var palīdzēt mazināt ikdienas spriedzi, nemieru, depresiju un fiziskas sāpes. Tā ļauj labāk iepazīt sevi un pilnīgāk uztvert pasauli.

Šajā kursā prof. Mārcis Auziņš dalīsies zināšanās un pieredzē, kas iegūtas Niingmas institūtā Kalifornijā un dažādās pasaules universitātēs, par to, kā veiksmīgu profesionālo karjeru, pienākumus ģimenē un sabiedrībā savienot ar regulāru un nopietnu meditācijas praksi. Runāsim gan par to, kā praktiski meditēt, kādas ir meditācijas skolas un meditācijas tehnikas, gan par to, ko no meditācijas sagaidīt un ko no tās gaidīt nevajadzētu. Tiks analizēti daži klasiski un daži mūsdienu teksti, kas palīdz labāk saprast meditācijas būtību un sagatavoties praktiskai meditācijai.

Katras nodarbības beigās paredzēta praktiskā daļa, kurā būs iespējams izmēģināt dažas meditācijas tehnikas un apgūt meditācijas vingrinājumus.

Šo kursu līdz šim klātienē un tiešraidē noklausījušies vairāk nekā 900 dalībnieku. Šis ir kursa sestais atkārtojums.


Vienas nodarbības ilgums: apm. 90-120 min.

Klausītāji, auditorija: ikviens bez izņēmuma, kurš interesējas par meditāciju un apzinātību un vēlas to praktizēt savā ikdienā.


No iepriekšējo grupu dalībnieku atsauksmēm:

“Paldies par saturiski vērtīgāko baudījumu, kas līdz šim ir piedzīvots saistībā ar meditācijas teorijas un prakses izzināšanu un apgūšanu. Izcili!”

“Man kā racionāli domājošam un eksaktās zinātnēs mācītam cilvēkam šis kurss un īpaši profesora loģiskais, pamatotais un viegli uztveramais pasniegšanas veids bija lieliska iespēja saņemt atbildes uz tiem jautājumiem, kas mani ir interesējušas. Lieliski, ka apvienota teorija ar praksi, nekas nelikās par daudz, uzbāzīgi vai lieki. Mans pēdējā laika lielākais jaunatklājums un piedzīvojums pašai. Paldies!”

“Iespēja uzklausīt profesora viedokli un zināšanas ir unikāla pieredze.”

“Patika profesors pats un viņa pārliecinošais sniegums, atsaucoties uz ilggadēju pieredzi. Man ir svarīgi, lai mūsdienu zinātne ņem vērā cilvēka garīgo dabu, to, kas viņš ir patiesībā, un dabas zinātņu profesora ilggadējā pieredze klausīties klusumu viesa cerības, ka tas ir iespējams.”

“Iedvesmoja uzsākt meditāciju un to turpināt.”

“Viegla valoda un spēja aizraut, populārā veidā stāstot sarežģītas tēmas.”

“Ļoti interesanta augsti garīgas tēmas sasaiste ar mūsdienu ikdienas dzīvi.”

Par lektoru

Latvijas Universitātes profesors Mārcis Auziņš pēc profesijas ir fiziķis. Strādā kvantu fizikas jomā un ir vairāk nekā simts zinātnisko rakstu autors, kas publicēti pasaules vadošajos nozares žurnālos. Uzrakstījis divas monogrāfijas, kas izdotas Cambridge University Press un Oxford University Press izdevniecībā. Savas karjeras laikā dzīvojis un strādājis dažādās pasaules malās – Ķīnā un Taivānā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Anglijā, Izraēlā un Vācijā. Tāpat mācījies Tibetas budistu institūtā Kalifornijā. Apguvis gan budistu, gan arī kristīgo meditāciju, izgājis Freida psihoanalīzi pie šā virziena aizsācēja Latvijā – Arkādija Panca.


Lekciju plāns

Pirmā lekcija.

Ievads. Meditācijas tradīcijas Austrumos, Rietumos un mūsdienu sabiedrībā. Meditācijas dažādie pamatveidi. Sekulāra meditācijas prakse. Meditācijas tehnikas pamatelementi. Kur, kā un cik ilgi meditēt. 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.

__

Otrā lekcija.

Meditēšanas prakse ikdienā. Skolotāja loma meditācijā. Tekstu (klasisko un mūsdienu) nozīme meditācijas apguvē. Kādus tekstus izmantot. Ieskats dažos no klasiskajiem un mūsdienu tekstiem. Meditācijas ilgums, tā kontroles svarīgums. 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.

__

Trešā lekcija.

Kādēļ ir vērts mācīties meditācijas tehniku no budistu mūkiem. Koncentrēšanās dažādās tehnikas. Samādi meditācijas tehnika. Vienpunktīgā koncentrēšanās. Budistu teksti kā praktiska nereliģiska rokasgrāmata koncentrēšanās tehniku apgūšanai. Elpas vērošanas dažādās stadijas. Anapanasati sutta. 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.

__

Ceturtā lekcija.

Koncentrēšanās dziļuma četras pakāpes budisma tehnikās. Vizuālas sajūtas meditācijas laikā. Priekšmetiskā meditācija. Mīlošās līdzcietības meditācijas vingrinājumi (metta). 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.

__

Piektā lekcija.

Mūsdienās viens no populārākajiem meditācijas veidiem – Vipassana meditācija. Vipassana meditācijas tehnikas. Apzinātība. Satipattana sutta – četri apzinātības pamati kā apzinātības meditācijas praktiska rokasgrāmata. 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.

__

Sestā lekcija.

Tukšuma sajūtas (budistu mūku izpratnē) sasniegšana meditācijā. Ne-es stāvoklis meditācijā. Sava ego iegrožošana. 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.

__

Septītā lekcija.

Prāta disciplīna un prāta trenēšana. Meditācija un psihoanalīze. Meditācijas pieredze. Rietumu zinātnes pētījumi par to, kas notiek meditācijas laikā. Personiskie ieguvumi no meditācijas. Kā meditāciju padarīt par ikdienas dzīves sastāvdaļu. 20 minūšu praktiskā meditācija ar lektora komentāriem.