Jautājums:
Kā Jūs komentētu labo stilu attiecībā uz matiem? Vai vaļēji mati (garumā mazliet pāri pleciem) ir etiķetes pārkāpums? Un vai cope būtu vienīgais risinājums?
Pasniedzējas atbilde:
Darba vietas un darba specifika mēdz būt ļoti dažāda, ietekmējot arī matu sakārtojumu. Tiem, kas strādā ar ēdienu, prasības attiecībā uz matu sakārtojumu būs visstingrākās, tomēr tas nenozīmē, ka uz pārējiem nekādi noteikumi neattiecas. Neatkarīgi no tā, vai darbā ierodaties ģērbti brīvi (džinsos un krekliņā) vai formāli – matu sakārtojums būtiski ietekmē to, kādu iespaidu citiem par sevi radāt, un arī to, cik labi varat veikt savu darbu. Galvenie pamatprincipi, kas būtu jāievēro ikvienam, neatkarīgi no dzimuma un matu garuma: matiem ir jābūt tīriem, koptiem un sakārtotiem tā, lai tie netraucē. Ja matiem nemitīgi pieskaras, tos sakārtojot vai atglaužot, tie krīt sejā vai aizsedz acis, jāpārdomā matu sakārtojuma piemērotība.
Meitenēm, sievietēm, dāmām: matu sakārtojums jāsaskaņo ar grimu un apģērbu. Ja apģērbs ir vienkāršs, matu sakārtojums vai grims var būt “ar odziņu”, un otrādi. Svarīgi ir nepārcensties ar visiem trim, lai koptēls būtu gaumīgs, profesionāls un saskaņots. Atkarībā no matu garuma var veidot dažādus matu sakārtojumus. Gariem vai pusgariem matiem arī zirgaste var būt ļoti piemērota frizūra, ja to izveido stilīgi – piemēram, matu gumiju aptinot ar matu šķipsnu tā, lai gumija nebūtu redzama. Ja garus matus (skaitās tādi, kas sniedzas pāri lāpstiņām) atstājat vaļā, noteikti jāpiedomā, kā tos atspraust vai kontrolēt (piemēram, ar elegantu stīpiņu), lai tie nav jāatglauž. Gari, vaļā atstāti mati principā nav aizliegti, ja vien matu sakārtojums un pašas ieradumi nemitīgi neievilina rotaļās ar matu šķipsnām. Biznesa vidē gari mati var būt sakāroti franču bizē, skaistā mezglā, saņemti uz vienu sānu, copē vai tml. Garu matu īpašniecēm ir daudz un dažādas iespējas, kā padarīt savu tēlu interesantu ne tikai ar apģērba palīdzību. Īsu matu īpašniecēm variācijas frizūru jomā ir mazākas, tomēr pamatprincipi paliek tādi paši.
Ir vērts arī paturēt prātā, ka dažādās nozarēs ir savi iekšējie (rakstītie vai nerakstītie) noteikumi attiecībā uz apģērbu, matu sakārtojumu un pat nagu laku, kas ienācējam kļūst saprotami tikai ar laiku. Turam acis vaļā, sekojam priekšniecības piemēram un esam piesardzīgi ar ekstrēmiem tēla eksperimentiem.
Vīriešiem, puišiem, kungiem: matu un sejas apmatojuma sakārtojums, kā arī balanss starp matu un bārdas vai ūsu garumu spēlē kritisku lomu veiksmīga koptēla izveidē. Arī kungiem iespējamas īsāku un garāku matu frizūras, bet biznesa vidē (mākslinieki un mūziķi ir atsevišķs stāsts), gariem matiem nevajadzētu būt garākiem par pleciem, un to sakārtojums nedrīkst atgādināt putna ligzdu. Pamatprincipi: tīri, veselīgi, kopti mati, kas nogriezti vai sakāroti tā, lai tie netraucētu un nebūtu jāaiztiek. Jo garāki mati, jo lielāku uzmanību tie piesaistīs un vairāk būs jāpiedomā pie to sakārtošanas. Tas pats attiecas uz bārdu un ūsām. Pirms tiek nolemts par garu matu, bārdas vai ūsu audzēšanu, ir jāizvērtē to biezums un veselīgums. Reizēm mazāk ir vairāk (“less is more”).
Jautājums:
Kā labāk ģērbties darba vidē, ja pirmajā dienas daļa ir jādodas pie klientiem mājas vizītēs, bet dienas otro pusi pavadu kabinetā, kārtojot dokumentu lietas? Pārsvarā ģērbjos, kombinējot lietišķo stilu ar ikdienišķo, t.i., kājās ērti, slēgti apavi, džinsi vai bikses ar dažādiem rakstiem, augšdaļā – brīva tipa blūze.
Pasniedzējas atbilde:
Svarīgi, lai Jūs ar savu apģērbu signalizētu klientiem (pie kuriem dodaties uz mājām), ka šī tikšanās ir svarīga, un lai Jūs būtu gatava un piemēroti apģērbta veikt savus pienākumus. Darba vidē parasti tiek izdalīti 4 dažādi ģērbšanās veidi: “business formal”, “business professional”, “business casual”, un “casual”. Latviski sakot, – no ļoti formāla, lietišķa apģērba līdz neformālam apģērbam, tai skaitā, džinsiem, t-krekliem, jakām ar kapucēm, vasaras kleitām, sporta tērpiem (ja to valkā ārpus sporta nodarbībām). Svarīgi, lai ar savu apģērbu klientiem radām labu iespaidu par sevi, savu iestādi vai uzņēmumu un veidojam tāda cilvēka tēlu, kuram var uzticēties. Tāpat arī pārliecību un iespaidu, ka saprotam, kāds ir mūsu uzdevums, un ka esam padomājuši par to, kādus pienākumus vai darbus mēs šajā apģērbā veiksim.
Jūs pati jau precīzi definējāt sava darba apģērba variāciju robežas – lietišķa stila kombinēšana ar neformālu jeb ikdienišķu stilu ir labākais, ko var un vajadzētu darīt. Arī tad, ja vienas dienas laikā viesojaties pie liela klientu skaita, vismaz kādam esat vienīgais cilvēks, ar ko viņi tajā dienā tiekas. Tikšanās “pēcgaršu” vairāk par apģērbu veidos Jūsu smaids, uzmanība un attieksme.
Jautājums:
Vai taisnība, ka sievietei arī telpā cepure drīkst palikt galvā?
Pasniedzējas atbilde:
Īss kopsavilkums cepuru valkāšanas etiķetē sievietēm.
Cepures – stila aksesuārus (sporta cepures, cepures ar nagu vai ziemas mices šajā kategorijā neiederas), kas saskaņoti ar tērpu, drīkst atstāt galvā:
- Uz īsu brīdi ieejot pie kāda mājās.
- Svētku pusdienās, kāzās, dārza ballītēs, bērēs.
- Baznīcā.
- Telpās, kur notiek pasākumi, koncerti.
- Kad atskaņo himnu.
- Kad tiek ienests karogs un parādes laikā.
Gadījumi, kuros arī cepures – stila aksesuāri ir jānoņem:
- Ja cepure traucē citiem redzēt ceremoniju kāzās vai izrādi operā, teātrī (vēlams padomāt par šo aspektu, izvēloties cepuri un sēdvietas).
- Savas darbavietas telpās (ja vien neesat aktrise uz skatuves).
- Ja esat uzvilkusi sporta cepuri (naģeni, beisbola cepuri, vienalga kā to saucam), tā ir jānoņem:
- Ieejot kāda mājās.
- Pie galda.
- Kad Jūs ar kādu iepazīstina.
- Baznīcā (arī tajos dievnamos, kuros ir nepieciešams apsegt galvu, šādas cepures netiek uzskatītas par piemērotu galvassegu).
- Savas darbavietas telpās, ja vien tieši šādu galvassegu nepieprasa darba drošība.
- Publiskajās telpās – skolā, bibliotēkā, valsts un pašvaldību iestādēs utt.
- Restorānos un kafejnīcās.
- Kinoteātros un teātrī.
- Kad atskaņo himnu, ienes karogu, notiek oficiāla godināšanas vai sveikšanas ceremonija.
- Jebkurā svinīgā pasākumā (kristībās, kāzās, bērēs, izlaidumos) neatkarīgi no tā, vai esat telpās vai ārā.