Attālinātā komunikācija. Otrās lekcijas papildmateriāls

Koronavīrusa Covid-19 apdraudējums, sevišķi ja uz to raugāmies globālā kontekstā, nekur nav pazudis. Mums visiem ar šo jauno nedrošo, mainīgo un bīstamo situāciju nākas rēķināties, neatkarīgi no tā, kurā valstī dzīvojam, kādu darbu strādājam un vai pazīstam kādu, kas ir saslimis. Kamēr vien pandēmijas uzliesmojumi nerimsies, fiziskā distancēšanās, darbs no mājām un pastiprināta roku higiēnas ievērošana būs mūsu ikdienas sastāvdaļa. Jaunā realitāte jau ir mainījusi sabiedrības sociālos ieradumus un arī radījusi apmulsumu par to, kā tagad būtu pieklājīgi uzvesties. Labā ziņa ir tā, ka mēs visi esam vienā laivā – mēģinot piemēroties, ik pa brīdim jūties neērti un apšaubot pieklājības uzvedības prasmes.  

Drošība un veselība šajā izaicinošajā laikā ir galvenās dzīves prioritātes un tām pakārtojas visas pārējās jomas. Lai mēs pieklājīgi uzvestos, no mums tiek un vienlaicīgi netiek prasīts pārāk daudz – ar apkārtējiem ir jārēķinās, jāizturās ar cieņu, kā arī jābūt vienam pret otru godīgiem. Šīs vērtības saskarsmē nav nekas jauns. Tas, kas ir mainījies – izpausmes jeb veidi, kādos mēs cieņu viens otram parādam jeb izpaužam. Ja mēs domāsim par to, kā veidot saskarsmi, neapdraudot citu veselību un drošību, tad sapratīsim arī to, kā veidot patīkamu, pieņemamu un ilgtspējīgu saskarsmi neapdraudot viens otru. Etiķetes essence šim gadam vienā teikumā – esam apdomīgi, esam piesardzīgi un esam laipni!

Te daži interesanti raksti un video par aktuālāko etiķetes un saskarsmes jomās jeb kādus labas uzvedības paradumus ir vērts ieviest savā saskarsmē 2020. gadā. Lasot ieteikumus, lūgums atcerēties, ka pieņemamas rīcības normas ietekmē aktuālā veselības situācija katrā konkrētājā valstī, kura var mainīties pat pa dienām (papildmateriāli ir angļu valodā):

Ieteikumi etiķetei Covid-19 kontekstā

Jaunie etiķetes noteikumi Covid-19 pasaulē

Sociālās distancēšanās etiķete

Seši ietiķetes ieteikumi Covid-19 vasarā

Higiēnas etiķete bērniem (video)