Intuitīva ēšana: atgriešanās pie ķermeņa gudrības

Intuitīva ēšana: atgriešanās pie ķermeņa gudrības

Pasaulē, kurā dominē diētas, ierobežojoši ēšanas plāni un lietotnes, kas skaita kalorijas, ir viegli aizmirst pavisam vienkāršu patiesību – mūsu ķermenis vislabāk spēj pateikt, kas tam ir vajadzīgs.

Ja tev ir laba pieredze ar diētu, noteikti turpini to ievērot un izbaudi tās sniegtos augļus; šis raksts un padomi nav tev. Bet, ja esi starp tiem, kam diētu ievērošana līdz šim nav izdevusies, sagādājusi ciešanas, trauksmi, pašpārmetumus un sliktu pašsajūtu, izlasi šo rakstu; iespējams, atklāsi pavisam jaunu veidu, kā veidot attiecības ar ēdienu.

Intuitīva ēšana ir pieeja, kas iedrošina ieklausīties sava ķermeņa dabiskajos signālos, nevis sekot ārējiem nosacījumiem. Tās mērķis ir palīdzēt cilvēkiem atbrīvoties no diētu cikla un atjaunot veselīgas attiecības ar ēdienu. Tā vietā, lai koncentrētos uz to, ko ēst vai cik daudz ēst, intuitīva ēšana māca uzticēties sava ķermeņa signāliem un ēst tā, lai tu justos labi.

Ja meklē veidus, kā izveidot harmoniskākas un pilnvērtīgākas attiecības ar ēdienu, iespējams, intuitīva ēšana ir atbilde, kuru meklē!

Reģistrējies jaunumiem un saņem 40% atlaidi kursam

Piesakies mūsu jaunumiem un saņem e-pastā saiti uz īpašu piedāvājumu uztura speciālistes Aijas Bahmanes (Liberes) kursam par intuitīvo ēšanu, kas šobrīd iegādājams ar 40% atlaidi.

Intuitīvas ēšanas principi

Intuitīvas ēšanas pamatā ir 10 principi, kas mudina mainīt domāšanas veidu, kurā tavs fokuss vairs nav uz ārējiem kontroles faktoriem, bet gan iekšēju sevis un sava ķermeņa sajušanu.

1. Atsakies no diētas mentalitātes: atbrīvojies no idejas par to, ka diēta atrisinās tavas problemātiskās attiecības ar ēdienu, un diētu kultūras radītās “melnbaltās” domāšanas jeb priekšstatiem, ka tikai viena tipa ķermenis ir labs, ka vieni produkti ir labi, citi – slikti, utt. Ir virkne pētījumu (jo īpaši slavens ir Minesotas bada eksperiments), kas parāda, ka bieži vien pēc diētas, kurā tu apspied un ierobežo sevi, seko “atkritiens”, kas ir pat zemāks nekā diētas sākumpunkts.

2. Ieklausies izsalkumā: pievērs uzmanību fiziskā izsalkuma signāliem un ēd tad, kad esi izsalcis. Šo signālu ignorēšana var novest pie sliktas pašsajūtas un bieži vien – pie pārēšanās.

3. Salīgsti mieru ar ēdienu: dod sev beznosacījuma atļauju ēst, jo visbiežāk pārēdamies tieši tāpēc, ka ļoti kārojas to, ko esam sev lieguši.

4. Izaicini “ēdiena policiju”: apklusini iekšējo kritiķi, kas ēdiena izvēles vērtē kā labas vai sliktas. Ēdiens ir tikai ēdiens, tam nav morālas vērtības.

5. Sajūti sātu: ieklausies sava ķermeņa signālos. Katram ir savs porcijas izmērs. Arī individuālajā laika griezumā tas var atšķirties – vienu dienu vēlamies ēst vairāk, citu – mazāk. Galvenais ir apzināties, ka ķermenis zina vislabāk.

6. Atklāj baudas faktoru: izbaudi savu ēdienu! Ēšanai vajadzētu būt patīkamai pieredzi, jo tieši bauda ir viens no faktoriem, kas smadzenēm ļauj sajust sāta sajūtu. Parūpējies, lai izvēlētās maltītes sagādā baudu un rosina vēlmi ēst, un maltīšu laikā ēd tik, cik prasa ķermenis.  

7. Cieni savas jūtas, neizmantojot ēdienu: mācies atpazīt situācijas, kurās ēdiens kalpo par emocionālu glābiņu, un atrodi ar ēdienu nesaistītus veidus, kā tikt galā ar savām emocijām.

8. Cieni savu ķermeni: pieņem un novērtē savu ķermeni tādu, kāds tas ir. Fokusējies uz veselību un labsajūtu, nevis nereāliem izskata standartiem.

9. Palūkojies uz kustībām citādāk: tā vietā, lai kustētos ar mērķi sadedzināt kalorijas, atrodi un iesaisties tādās fiziskajās aktivitātēs, kas sniedz tev prieku un liek justies labi.

10. Cieni savu ķermeni, sniedzot tam pilnvērtīgu uzturu: izvēlies tādus ēdienus, kas atbalsta tavu veselību un labsajūtu, un dari to bez striktiem nosacījumiem un vainas izjūtas.

Intuitīvas ēšanas priekšrocības

1. Uzlabotas attiecības ar ēdienu: atbrīvojoties no vainas izjūtas un trauksmes, kas saistīta ar ēšanu, tu veicināsi veselīgākas un baudāmākas attiecības ar ēdienu.

2. Labāka sava ķermeņa apzināšanās: ieklausoties sava ķermeņa signālos, tu iemācīsies labāk izprast tā vajadzības, kas ir būtisks priekšnosacījums pilnvērtīgām rūpēm par sevi.

3. Zemāks risks piedzīvot ēšanas traucējumus: intuitīva ēšana veicina veselīgu un harmonisku attieksmi pret ēdienu, kas var palīdzēt novērst ēšanas traucējumus vai atgūties no to postošās ietekmes.

4. Spēja ēst ar baudu: uzmanību koncentrējot uz maltītes laikā gūstamajām patīkamajām sajūtām, tava ēšanas pieredze no uzturvielu uzņemšanas kļūs par baudpilnu pieredzi.