Mūžizglītības spēks: kā nepārtraukta mācīšanās palīdz uzturēt prātu asu

Mūžizglītības spēks: kā nepārtraukta mācīšanās palīdz uzturēt prātu asu

Arvien vairāk pētījumu rāda, ka mūžizglītība jeb nepārtraukta zināšanu iegūšana un prasmju attīstīšana visa mūža garumā sniedz ne tikai praktiskus ieguvumus, kas var palīdzēt, piemēram, kāpt pa karjeras kāpnēm, bet ir arī būtisks priekšnoteikums, lai mēs spētu saglabāt sava prāta asumu un kognitīvo veselību.

Zinātne par mūžizglītību un kognitīvo veselību

Smadzenēm, gluži tāpat kā jebkuram citam ķermeņa muskulim, ir nepieciešama regulāra vingrināšanās, lai tās spētu funkcionēt pilnvērtīgi. Neskaitāmi pētījumi ir pierādījuši, ka nepārtraukta mācīšanās un iesaistīšanās intelektuālās aktivitātēs var palīdzēt saglabāt kognitīvās funkcijas un aizkavēt neirodeģeneratīvo slimību, piemēram, Alcheimera slimības, rašanos.

Žurnālā “Neurology” 2013. gadā publicētais pētījums “Kognitīvā aktivitāte dzīves laikā, neiropatoloģiskais slogs un kognitīvā novecošana” atklāja, ka cilvēkiem, kuri visu mūžu nodarbojās ar mentāli stimulējošām aktivitātēm, kognitīvo funkciju pasliktināšanās bija ievērojami lēnāka salīdzinājumā ar tiem, kuri to nedarīja. Pētījumā, kuru vadīja Dr. Roberts Vilsons no Raša Universitātes Medicīnas centra, tika uzsvērts, ka intelektuāla aktivitāte jebkurā dzīves posmā veicina labāku kognitīvo veselību vecumdienās.

Cits pētījums, kuru 2011. gadā veica “Mayo” klīnika, – “Iesaistīšanās kognitīvajās aktivitātēs, novecošana un vieglu kognitīvu traucējumu rašanās: populācijas pētījums” –, apstiprināja šos atklājumus, parādot to, ka vecākiem cilvēkiem, kuri nodarbojās ar tādām aktivitātēm kā, piemēram, lasīšana, spēļu spēlēšana un mīklu risināšana, bija par 30–50% mazāks risks saslimt ar viegliem kognitīviem traucējumiem. Mentālās aktivitātes stimulē smadzenes, veicinot jaunu neironu un sinaptisko savienojumu veidošanos, tādējādi palielinot kopējo kognitīvo rezervi.


Open.lv studiju abonements

Ar studiju abonementu 3, 6 vai 12 mēnešus varēsi neierobežoti nodoties psiholoģijas, pedagoģijas, sabiedrisko attiecību, kulinārijas, fizikas, ekonomikas, veselīga dzīvesveida, apzinātības, seksualitātes un citu aizraujošu tēmu studijām tev visērtākajā laikā un vietā. Piedāvājumā ir 59 kursi ar plašu tēmu spektru, un ikviens tajā atradīs kaut ko sev piemērotu.


Nepārtrauktas mācīšanās ieguvumi

1. Uzlabota atmiņa un kognitīvās funkcijas: nepārtraukta mācīšanās palīdz uzlabot atmiņu un citas kognitīvās funkcijas. Teksasas Universitātes pētījums atklāja, ka iesaistīšanās jaunās un izaicinošās aktivitātēs, piemēram, jaunas valodas, tēmas vai mācību kursa apguve var ievērojami uzlabot atmiņu un problēmu risināšanas prasmes.

2. Uzlabota neiroplasticitāte: neiroplasticitāte ir smadzeņu spēja pārorganizēties, veidojot jaunus neironu savienojumus visas dzīves garumā. Mūžizglītība veicina neiroplasticitāti, ļaujot smadzenēm pielāgoties jaunai informācijai, atgūties no ievainojumiem un kompensēt ar vecumu saistītās izmaiņas.

3. Labāka mentālā veselība: jaunu prasmju un zināšanu apguves process var celt mūsu pašapziņu un radīt jēgas sajūtu, kas ir būtiski, lai mēs kopumā justos labi. Turklāt sociālā mijiedarbība vai apziņa, ka neesam šajā procesā vieni, var palīdzēt mazināt vientulības un nomāktības sajūtu.

4. Profesionālā un personīgā izaugsme: mūžizglītība ir būtiska, arī lai saglabātu konkurētspēju darba tirgū un justu personīgu piepildījumu. Tā kā nozares attīstās, nepārtraukta izglītošanās ļauj mums atjaunot un papildināt savas prasmes, padarot mūs kā darbiniekus elastīgākus un vērtīgākus, savukārt personīgajā līmenī mūžizglītība paver jaunas hobiju, interešu un socializēšanās iespējas.

Noslēgumā

Nepārtraukta mācīšanās ne tikai paver plašākas iespējas karjeras vai personības izaugsmē, tā ir arī būtisks priekšnoteikums, ja vēlamies saglabāt kognitīvo veselību un vispārējo labizjūtu. Pastāvīgi izaicinot prātu caru iesaistīšanos izglītojošās un intelektuāli stimulējošās aktivitātēs, mēs varam izmantot sava prāta neticamo spēku, saglabāt tā asumu, aizkavēt kognitīvo funkciju pasliktināšanos, kā arī dzīvot piepildītu un intelektuāli vitālu dzīvi.