Etiķetes un saskarsmes prasmes. Otrās lekcijas papildmateriāls

Ziedu dāvināšanas etiķete

Latvijā ziedu dāvināšana ir skaista tradīcija, par ko priecājas un brīnās daudzi valsts viesi un tūristi. Ziedi ir skaista dāvana un arī lielisks dāvanas papildinājums. Tomēr daudziem svētku diena var sagādāt galvassāpes un uztraukumu, domājot, kā neapjukt ziedu piedāvājuma klāstā, kā izvēlēties atbilstošāko pušķi un kā to pareizi pasniegt. 

Dāmas un kungi, īsa pamācība ziedu dāvināšanā: 

 • Dāvina dzīvus ziedus. Mākslīgus ziedus, kā arī sauso ziedu kompozīcijas dāvināt nav pieņemts. 
 • Ziedu izvēle ir katra paša ziņā. Jauki, ja tos dāvina, ņemot vērā gadalaiku, kā arī saņēmēja gaumi un vēlmes. Lai dāvātu prieku, nav obligāti jāmetas dārgu ziedu pušķu pirkšanā – arī lauku ziedi, ceriņu zari vai paša saplūktu vizbulīšu pušķis iepriecinās. Ja vēlaties būt īpaši oriģināli, varat pacensties lietainā rudens vakarā sagādāt pavasara tulpju un hiacinšu pušķi. 
 • Pēc vispārpieņemtās tradīcijas ziedus dāvina nepāra skaitā – 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13. Ja dāvināt pušķi, kurā ir vairāk par 15 ziediem, ziedu skaitam vairs nav nozīmes, neatkarīgi no tā, vai tajā ir saskaitāms daudzums vai ne.
 • Ziedus pieņemts pasniegt bez papīra iepakojuma, ja vien celofāns, sudrabotais papīrs, kaste vai grozs nav daļa no mākslinieciskās kompozīcijas. Ziedus pasniedz ar uz leju vērstiem kātiem. Ziedu iesaiņojumu, kurā tie ietīti veikalā, noņem pie ārdurvīm. 
 • Dāvināšanas brīdī ziedus vislabāk turēt kreisajā rokā, lai ar labo roku var sarokoties vai apskauties. 
 • Ja uz mājas svinībām ierodas pāris – vīrietis un sieviete –, tad ciemos atnākušais vīrietis pasniedz ziedus namamātei. Šo etiķetes principu var ievērot arī tādā gadījumā, ja svētki ir par godu namatēvam. Ja durvis atver tikai namatēvs, ziedus var nodot arī viņam, piebilstot, ka tie domāti namamātei, bet ziedus var pasniegt arī namamātei personīgi, apsveicinoties pēc brīža.
 • Jāpatur prātā, ka daži ziedi var izraisīt alerģiju vai klepu, kā arī nosmērēt tērpu vai sadurt rokas. Dāvinot rozes, noteikti palūdziet floristam notīrīt ērkšķus no ziedu kātiem, bet no liliju ziediem izkniebt putekšnīcas.
 • Ja ziedus plānots pasniegt vīrietim, dāvātais pušķis ir vienkāršāks, askētiskāks. Dāmas pušķis ir romantiskāks, košāks, ar intensīvāku smaržu. Jaunām, mazām meitenēm ieteicams dāvināt mazus, raibus, spilgtus ziedu pušķīšus. 
 • Lietišķā vidē – darba kolēģiem, biznesa partneriem un priekšniecībai – nav pieņemts dāvināt jebkādu toņu sarkanus ziedus, jo tie tradicionāli tiek uzskatīti par mīlestības un romantisma simbolu. Laba un droša izvēle gan dāmas, gan kunga sveikšanai ir grieztie ziedi. 
 • Aizvien lielāku popularitāti pēdējos gados arī Latvijā gūst ziedu piegāde ar kurjeru. Ja esat nolēmuši kādu pārsteigt vai iepriecināt šādā veidā, svarīgi atcerēties, ka ar kurjeru sūtāmiem ziediem pieņemts pievienot kartīti vai vizītkarti, lai saņēmējam nebūtu “jāzīlē” sūtītāja vārds. Šādos gadījumos saņēmējam noteikti jāpasaka paldies ziedu sūtītājam – telefoniski, e-pastā vai klātienē. 
 • Ja ziedus pasniedzat restorānā, to novietošana un ielikšana vāzē ir jūsu ziņā. Ja esat atnesuši ziedu pušķi, nekautrējieties palūgt viesmīlim piemērotu puķu vāzi, kurā tos ielikt. Parasti gan restorānu darbinieki paši to pamana un steidzas piedāvāt ziediem piemērotu trauku. Dodoties projām, nav nepieciešams tukšo ziedu vāzi atdot viesmīlim. Paņemiet savus ziedus, pasakiet paldies un dodieties mājās; trauku un galdu nokopšana ir iekļauta restorāna ēdienu cenā. 

Lielāki un mazāki dzīves notikumi – ziedu etiķetes pamatprincipi

Randiņš. Ir jauki, ja puisis, ejot uz randiņu, ir padomājis par skaistu ziedu vai nelielu pušķīti, kas ļaus meitenei sajusties īpaši. Tomēr ar pārāk lielu un greznu pušķu dāvināšanu, īpaši pirmajā randiņā, nevajag aizrauties. Tas nostādīs meiteni neērtā situācijā un, runājot “caur puķēm”, signalizēs, ka puisis cer uz seksu jau pirmajā vakarā. Ja plānots, ka randiņā meiteni vedīsiet uz kino vai teātri, padomājiet vai dāvātie ziedi nekļūs par traucēkli visa vakara garumā. Varbūt labāk pārsteidziet viņu ar skaistu ziedu pušķi otrajā dienā, tādējādi pasakot paldies par jauki kopā pavadīto vakaru?

Valentīna diena. Parasti šajā dienā puiši un vīrieši ziedus dāvina savai draudzenei, mīļotajai, iecerētajai. Variācijas atkarīgas no attiecību stadijas – sākot ar vienu sarkanu rozi un beidzot ar bildinājumu rožu ielejā. Ja neesat pārliecināts par savām šībrīža attiecībām, labāk ar ziedu klēpjiem nepārspīlēt. Un atcerieties, ka mīļa kartiņa, rožlapiņu vanna vai paša gatavotas vakariņas var pārsteigt vairāk nekā steigā nopirkts pušķis. 

8. marts. Sieviešu pavasara svētki, kuros priekšroka tiek dota pirmajiem ziediem. Vislabāk izvēlēties ziedus spilgtās, dzīvespriecīgās krāsās – dzeltenas, oranžas, svītrainas un raibas tulpes, smaržīgās hiacintes. Prieku sagādās arī viens zieds vai neliels pušķītis, it nemaz nav nepieciešams dāvināt milzīgus pušķus. Koši, oriģināli ziedu kārtojumi lieliski iederas un iepriecinās kā darba kolēģes, tā ģimenes dāmas visos vecumos. Galvenais, izvairieties no standarta pušķiem ar 3 neļķēm vai 5 rozītēm, turklāt plastmasas iepakojumā, kas rada iespaidu, ka dāvinātājs iegādājies ziedu pušķi tā, starp citu, un tagad to dāvina visām dāmām. Kaut daudziem padomju laika atmiņu dēļ ir dalītas jūtas attiecībā uz šiem svētkiem, esmu pārliecināta, ka ziedu un smaidu nekad nevar būt par daudz. Turklāt, ja ziedu izvēlē un dāvināšanā vīrieši iegulda sirdi un dvēseli, tad svētkiem būs būt!

Dzimšanas, vārda vai citu īpašu svētku diena. Ziedu skaitam nav nozīmes – varat atnest vienu ziedu vai veselu klēpi. Ziedošu zaru vai ziedu paklāju. Pušķotu krēslu vai ziedu vainagu. Fantāzijai nav robežu. Galvenais ir jūsu doma un ziedu noformējums, jūsu vēlme iepriecināt un spēja uzminēt to, kas iepriecinās un liks otram sajusties īpaši savā svētku dienā. Varbūt pienācis laiks noskaidrot savas mammas, sievas, draudzenes, māsas, vecmāmiņas, krustmātes utt. mīļākos ziedus, ziedu krāsu? Ticiet man, mirdzums jūsu mīļo acīs būs šīs “ziedu sarunas” vērts!

Sālsmaize. Uz mājas vai dzīvokļa iesvētīšanu var nest gan pušķus, gan puķu podus, kas kalpos kā dekorācija jaunajās telpās. Ja jums ir zināma jaunās mājvietas telpu tonalitāte vai arī augi, kurus saimnieki labprāt tajās vēlētos, – jo labāk. Tādā gadījumā telpaugi dāvanai būs atbilstoša un piemērota izvēle. Citos dzīves gadījumos ar telpaugu dāvināšanu gan esiet piesardzīgi, ja vien tie nav tuvi jūsu draugi vai ģimenes locekļi, par kuru mīlestību pret telpaugiem esat pārliecināti. 

Izlaidums. Pasniedzot ziedus lielos, svinīgos pasākumos, jāņem vērā, ka ziedu kompozīcijai ir jābūt turēšanai un pārvietošanai ērtai, kā arī jāspēj saglabāt forma kopējā ziedu klēpī. Īpaši jāpiedomā, lai ziedi nenosmērētu svētku tērpu un nesabojātu svētku prieku. Pēdējos gados izlaidumos novērojama arī tāda kā “neveselīga” apsveicēju sacensība, – kurš atnesīs lielāku ziedu klēpi. Viena otra jaunā dāma tiek apkrauta ar tādiem ziedu kalniem, kurus ne tikai nevar panest, bet aiz kuriem arī sen pazudis jebkāds veselais saprāts, pieklājība un gaumes izjūta. 

Slimnīca. Slimnīcas noteikumi un slimnieka veselības stāvoklis bieži vien nemaz nepieļauj ziedu ienešanu palātā. Puķu podu ienešana klīnikas telpās tiek pieļauta vēl retāk. Ja vien runa nav par privāto dzemdību palātu (lasiet sadaļā “Raudzības”). Tāpēc labāk būtu atturēties no ziedu nešanas un sūtīšanas uz slimnīcu. Bet, ja reiz esat izlēmis dāvināt pušķi, atcerieties, ka jums jāparūpējas arī par vāzi, kurā ielikt ziedus – tas nav ne slimnieka, ne slimnīcas personāla pienākums. Varbūt tomēr labāk slimniekam aiznest krāsainu un veselīgu augļu grozu, lai veselība atgriežas ātrāk?

Kāzas. Latvijā ir skaista tradīcija – pēc laulību ceremonijas jauno pāri sveikt ar ziediem. Atkāpe no šādas kārtības ir reta un ir pieņemts kāzu viesus par to informēt jau ielūgumā. Kāzās tradicionāli tiek dāvināti balti ziedi, ja vien jaunais pāris nav aicinājis viesus pieturēties pie kādas citas ziedu krāsas vai ziedu veida, kas izvēlēts par viņu kāzu simbolu. Vēlams atturēties no neļķu dāvināšanas, kuras, kaut arī baltā krāsā, tomēr nav kāzu dienas ziedi. Ja esat ielūgti uz kāzām ārzemēs, noskaidrojiet kāzu etiķeti, jo ziedu dāvināšana jaunajam pārim citās valstīs ir reti sastopama. 

Raudzības. Ziedu pušķis vai griezti ziedi laimīgajai māmiņai un kāda neliela dāvaniņa mazulim būs laba izvēle neatkarīgi no tā, vai nogādāsiet tos uz dzemdību palātu vai atnesīsiet kā dāvanu, ejot ciemos. Ziedu saloni piedāvā dažādas interesantas idejas, kā pārsteigt, un šis ir brīdis, kad atļauties būt radošiem. Mazs ziedu pušķītis – piekariņš pie zara māmiņas pušķim – padarīs raudzību pušķi īpašu. 

Ziedu dāvināšana ir lieliska tradīcija. Ziedus vajag dāvināt. Mīļajiem, tuvajiem, draugiem, ģimenei un arī sev. Ne tikai svētkos, bet arī ikdienā. Ziedi ir lielisks veids, kā pateikt paldies, uzlabot noskaņojumu, pamanīt gadalaiku maiņu, kā arī atzīmēt lielas un mazas uzvaras. Un svarīgi ir ne tikai prast tos dāvināt, bet arī pateikties tiem, kuri jums šādu skaistu dzīves svinēšanas prieka brīdi ir sarūpējuši.  

Kristīna Sprūdža 
LU Open Minded

0
  Mans grozs
  Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties
   0
    Mans grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties