Etiķetes un saskarsmes prasmes. Septītās lekcijas papildmateriāls

Lidmašīnas. Un etiķete tur – augstu gaisā 

Patiesību sakot, lidojums var būt arī nepatīkams piedzīvojums. Lidmašīnā mēs esam salīdzinoši iespiesti, gaisa transports un drošības pārbaudes lidostā bieži vien saistās ar lielāku vai mazāku stresu, kā arī daļai ceļotāju šķiet, ka labas manieres drīkst atstāt uz zemes. Tātad – lidojuma laikā bieži vien izpaužas ļaužu sliktākās īpašības un kaitinošākie paradumi. Tomēr ir iespējams uzlabot ceļojumus mākoņos, ja vien visi ievēro pieklājības likumus arī gaisā. 

Iekāpjot lidmašīnā, dodieties uz savu vietu, novietojiet rokas bagāžu tai paredzētā vietā un apsēdieties. Atcerieties, ka bagāžas novietne virs galvas nav domāta tikai jums. Varētu likties ļoti vienkārši, bet daļai pasažieru mēdz būt problēmas tieši ar pirmajiem soļiem lidmašīnā. 

Sasveicinieties ar blakussēdētājiem, tas, pirmkārt, ir pieklājīgi. Bet bieži vien šādas nejaušas tikšanās lidojumā var izvērsties par interesantu sarunu, patīkamu pazīšanos vai pat par draudzību mūža garumā. Un arī tad, ja vairāk vārdus par sasveicināšanos iekāpjot un atsveicināšanos izkāpjot nepateiksiet, būsiet bijis patīkams ceļabiedrs. 

Neviens negrib sēdēt blakus smaržu mākonim. Atceraties, ka lidmašīnā, ilgstoši esot blakus daudziem un dažādiem cilvēkiem, stipras smaržas vai odekolons var radīt nepatīkamas sajūtas. Piebremzējam ar iesmaržināšanos gan no rīta, gan arī neaizraujamies ar smaržu testēšanu lidostas tax free veikalos. 

Sēdvietas un privātās telpas robežas. Ja rodas neskaidrības par to, kam pienākas krēslu roku balsti, tad atceramies, ka abi roku balsti pienākas tam, kas sēž pa vidu. Vidū sēdētājam nav iespējams iegūt papildu telpu kājām, kā tas ir tiem, kas sēž pie celiņa, tāpat kā vidū sēdētājam nav pieejama papildu privātā telpa, kā tiem, kas sēž pie loga. Vēl viens zelta padoms – vidū sēdētājam varat iedot papildu telpu, necenšoties iesaistīt viņu sarunās. Jo viņam jau tā nav kur sprukt. 

Pirms atgāzt krēslu, paskatieties uz aizmuguri – varbūt tur ir nolikts dzēriens vai planšete, nevajadzētu to visu sagāzt. Krēsla atzveltnes nolaišanu labāk veikt līgani, tas aiztaupīs liekus kreņķus abās pusēs krēslam.

Kā jūs gulēsiet? Garākos lidojumos noteikti jāpadomā par to. Parasti aviokompānijas izdala dažādus komforta priekšmetus – spilventiņus, pledus, kā arī vienreiz lietojamās zeķes un tualetes piederumus. Bet jūs pats sevi un savas vajadzības pazīstat vislabāk, varbūt ērtākai lidošanai ir vērts paņemt līdzi īpašu spilvenu, kas atbalstīs jūsu kaklu, tad nebūs jāklanās pa labi un pa kreisi vai jāsakņūp uz blakussēdētāja pleca. Lūdzu neguliet uz atlokāmā galdiņa, tas pēkšņas turbulences apstākļos var būt bīstami, kā arī traucēs blakussēdētājiem tikt ārā no savas vietas. 

Izvēlieties piemērotu brīdi, kad pamest savu sēdvietu. Ja pa eju šobrīd virzās uzkodu un atspirdzinājumu ratiņi, nez vai tas būs piemērots moments. Gandrīz neiespējami būs tikt ārā arī laikā, kad visi galdiņi ir apkrauti ar ēdamo. Kad nu esat sagadījis piemērotu brīdi, atcerieties, ka vispirms ir jāpagriežas ar seju pret sēdētājiem un tad jāvirzās uz celiņa pusi. Nekāda cita poza šim mērķim nederēs. 

Tualetes apmeklējums – neaizņemiet šo telpu neadekvāti ilgi un nepiešmucējiet to. Arī seksuālas izklaides lidmašīnas tualetē nebūs tā labākā doma, padomājiet par savu veselību un higiēnu. Lai ko arī esat saskatījies filmās, romantika šādos apstākļos ir apšaubāma.

Lidojumam ar bērnu vai vairākiem jāgatavojas rūpīgi. Paņemiet līdzi spēli vai grāmatu, kas palīdzēs pavadīt laiku mierīgā un rimtā gaisotnē. Bērni un viņu uzvedība ir vecāku atbildība, tādēļ situācijās, kad esat neapmierināti ar kāda bērna uzvedību, risiniet jautājumu ar viņa vecākiem. Nesāciet pats viņu audzināt, tā jūs tikai nokaitināsiet bērna vecāku, kurš visdrīzāk var atrisināt to, lai jūsu krēsls netiktu nemitīgi dauzīts ar kājām. 

Ja esat saaukstējies vai pamatīgi saslimis, vislabāk būtu pārcelt lidojumu. Tomēr dzīve ir dzīve, un ne vienmēr tas ir iespējams. Nodrošinaties ar pietiekamu kabataslakatiņu un medicīnas palīglīdzekļu daudzumu. Neviens nevēlas tikt aplipināts, tādēļ cenšaties pēc iespējas samazināt to izplatību. 

Neaizraujaties ar grādīgo dzērienu lietošanu – ja atmetam faktu, ka šādā veidā jūs sevi pazemojat, tad papildus nepatīkamās blaknes būs šādas: alkohola iedarbība var būt jaudīgāka nekā parasti, paģiras lielākas, bet pats ceļojums var pārsvērsties nemitīgā skraidīšanā uz labierīcībām. Vai jums to vajag?

Esiet laipni pret lidmašīnas apkalpi. Neviens no konkrētajiem darbiniekiem neizdomāja lidmašīnas drošības noteikumus – galdiņu pozīcijas paceļoties/nolaižoties, drošības jostu lietošanu vai krēslu atzveltņu pozīcijas utt. Konfliktēšana tikai sabojās jūsu noskaņojumu un var arī beigties ar nepatikšanām. 

Plaudēt vai neplaudēt – tāds ir jautājums. Aplausi pēc lidmašīnas riteņu pieskaršanās skrejceļam ir labs tonis tikai tad, ja lidojuma laikā kapteinim un apkalpei ir bijuši kādi īpaši izaicinājumi – smaga turbulence, kādi tehniski sarežģījumi. Tad aplausi pie nosēšanās ir saprotami un vietā, bet pārējos gadījumos tie lidmašīnas kapteinim signalizē par neticību viņa spējām veiksmīgi nosēdināt lidmašīnu. 

Novēlu jums lidojumam labvēlīgu laiku un patīkamus ceļabiedrus!

Kristīna Sprūdža

Visas tiesības rezervētas