Baiba Petrenko: Zero waste pieeja zaļākai dzīvei

Atkritumu izmešana un šķirošana | Atkritumu neradīšana | Atkritumu pārstrāde | Paradumi | Patēriņa kultūra | Plastmasas piesārņojums | Vērtīgie resursi | Zero waste

Šis kurss piedāvā iedvesmojošu ideju un atklāsmju kopumu, kurā mēs varam pārskatīt savas attiecības ar lietām un piedzīvot atvieglojumu, kas rodas no dzīves vienkāršošanas.

Baiba Petrenko: Zero waste pieeja zaļākai dzīvei

Baiba Petrenko: Zero waste pieeja zaļākai dzīvei

Klausītāji, auditorija: ikviens, kurš jūt nepieciešamību un iedvesmu padarīt savu dzīvi un patēriņu vienkāršāku, tīrāku, apzinātāku un dabai draudzīgāku.


Dalībnieku atsauksmes

“Paldies par ļoti labi sagatavoto kursu un cilvēcisko izklāstu, izvairoties no zero waste atbalstītājiem raksturīgā kategoriskuma. Labi, ka piemēri lielākoties ir pašas lektores pieredzē balstīti. Bagātīgi papildu materiāli dziļākai izpratnei.”

“Liels paldies par vērtīgiem padomiem, iedrošinājumu un pieredzes stāstiem! It kā jau mājās var izdarīt daudzas lietas, kas atbilstu zero waste pieejai, bet reizēm ir tik grūti atteikties no komforta un ierastajām lietām un “lietiņām”. Jūsu kurss noteikti iedrošināja paskatīties uz ilgtspējību ikdienā gan mājās, gan darba vidē. Paldies! “

“Pārdomas rosinošs kurss. Mudina mani citādāk paskatīties uz ikdienišķo, pierasto.”

“Lai gan esmu diezgan daudz pievērsusies šiem jautājumiem, ir aizraujoši uzzināt par citu meklējumiem un panākumiem zero waste. Iedvesmojoši bija dzirdēt, ka ļoti pozitīvi tika vērtēta katra indivīda pieeja zero waste atbilstoši viņa iespējām un komforta līmenim.”


Par kursa saturu

Kā izaicināt priekšstatu, ka lielāks patēriņš nozīmē veiksmīgāka cilvēka statusu un labāku dzīvi? Kā ietaupīt līdzekļus un laiku, lai veltītu tos dzīves bagātināšanai veidos, kas nav piesaistīti patēriņam? Kā dzīvot zaļāk un saudzēt vidi, lai neatstātu bērniem mantojumā izpostītu pasauli? Kurss par zero waste pieeju rosina domāt par šiem un citiem jautājumiem un mūsdienu cilvēka vietu bezgalīgās pirkšanas un pārdošanas kultūrā.

Lai arī zero waste latviešu valodā dēvē par bezatkritumu dzīvesveidu, tā nav tikai metode, kā radīt mazāk atkritumu. Tas nav šablons, pēc kura mums visiem ir jārīkojas vienādi, bet gan iedvesmojošu ideju un atklāsmju kopums, kurā mēs varam pārskatīt savas attiecības ar lietām un piedzīvot atvieglojumu, kas rodas no dzīves vienkāršošanas.

Kursā izklāstītā zero waste teorija, prakse un individuālā pieredze būs interesanta kā tiem, kas par zero waste uzzina pirmo reizi, tā arī tiem, kuri paši jau mēģina dzīvot saskaņā ar šīs idejas principiem.

Kurss filmēts un producēts 2020. gada vasarā.


Par lektori

Baiba Petrenko interesējas par vides aizsardzību no indivīda perspektīvas un kopš 2015. gada praktizē bezatkritumu dzīvesveida paradumus. Tulkojusi Beas Džonsones grāmatu “Māja bez atkritumiem”. Ar savu pieredzi un pieeju dalās vieslekcijās latviešu un angļu valodā skolās, uzņēmumos un vides aizsardzības tēmām veltītos pasākumos.


Lekciju plāns

Pirmā lekcija. Īsa patēriņa kultūras vēsture

Lekcijā tiek aplūkots vides problēmu spektrs ar uzsvaru uz resursu pārtēriņu un piesārņojumu, kā arī patēriņa kultūras vēsture, lai, to izzinot, gūtu iedvesmu rīcībai un atspēriena punktu pārmaiņām.

Otrā lekcija. “Zero waste” pamatprincipi

Lekcijā izklāstīti zero waste pamatprincipi, kas palīdz strukturēt pieeju videi draudzīgākām izvēlēm. Tie ir konkrēti padomi, kā pārskatīt savas attiecības ar patēriņu un atgūt kontroli pār savām izvēlēm.

Trešā lekcija. Sistēmiskas pārmaiņas

Lekcijā pievēršamies sistēmisku pārmaiņu tēmai – kā mijiedarboties ar sistēmiskiem procesiem, kā veicināt vides saudzēšanu savā kopienā un sabiedrībā plašāk. Kādas pārmaiņas būtu nepieciešamas, lai mazinātu patēriņa kultūru, veicinātu cilvēcību un sadarbību.

Ceturtā lekcija. Praktiski paņēmieni

Šajā lekcijā apskatīti praktiski paņēmieni, ar kuriem ikdienā samazināt atkritumus – kā iepirkties, kā iekārtot sadzīvi tā, lai radītu mazāk atkritumu un dzīvotu tīrāk, vienkāršāk un skaistāk.

Jums arī varētu patikt…